За мъжа и разхода интимно

Модератор: Lexus

lapausa
Регистриран: 27 юли 2020
Автомобил: GS 300

Мнениеот lapausa » 21 юли 2021, 19:16

Така може, направо изтръпнах.

Това е разхода на Lexus GS300 в Германия, на магистрала, имаше зверски дъжд, после много слънце, и като цяло беше странен цикъл.

Колата на приятел, бъдещ член на този форум.
218892358_503808104043728_1571806428775031738_n.jpg

apocalipce
Регистриран: 08 май 2021
Автомобил: RX 450h

Мнениеот apocalipce » 29 авг 2021, 18:04

Здравейте. от 2 месеца имам RX400H 2008-фейс газ-бензин.Тук чета за някакви невероятни разходи от порядъка на 9-10 разход градско и извънградско, но каквото и да правя не мога да я сваля под 13. Какво ли не пробвах, включително да карам като пенсионер, както и предимно на батерия да се опитам, но най-много до 11 да падне. Ако караш нормално без да се моткаш, под 12-13 не пада. Кажете да не би да има някакъв чалъм. Не се оплаквам от разходам при положение, че тойотата ми харчеше 12 на 100 градско газ, а тая 13. За 2 тона автомобил и 211 кона под капака съм доволен, но като чета тук, си викам, че явно аз нещо не правя.

Потребителски аватар
loxs
Регистриран: 10 януари 2017
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот loxs » 29 авг 2021, 19:15

Има няколко фактора:

1. Все още ти е бедна фантазията какво значи "като пенсионер"... има още много да учиш как става тая работа :)
2. 13 газ, там където иначе колата би харчила 10-11 бензин е напълно нормално нещо. Някои колеги разправят други неща, ама аз не им вярвам :P
3. В София наистина колата харчи 10, че и към 8 градско, особено в междинните сезони (бензин - газ е повече). През лятото харчи повече, когато климатикът бичи яко. Аз този август вдигнах докъм 12-13 разхода в града.
4. В някои по-малки (и по-стръмни) градове колата харчи повече. Аз съм вдигал до 15 бензин, когато съм карал по-дълго време в Габрово. Там за 2-3 км няма време да загрее и харчи яко. В София рядко някое пътуване ми е под 7-8-10 км.

И все пак, гранд тотал, откакто съм я взел през януари 2017 до сега и при изминати към 75 хиляди километра, колата ми е изхарчила 9.9/100

Lwerewolf
Регистриран: 21 януари 2019
Автомобил: GS 450h

Мнениеот Lwerewolf » 29 авг 2021, 22:19

Да караш на батерия "на инат" не е ефективно. За минимален харч се кара както всеки друг автомобил - при ускорение си даваш газ, двигателят да е във някакъв по-оптимален режим - НЕ СЕ влачиш.

При спиране - гледаш максимално да не спираш. Спиране по инерция харчи най-малко, след това е регенерацията, след това са механичните методи.

Вървене на ток - само и единствено при много ниски скорости - влачене из кварталът, плътно задръстване, подобни. Батерията е заредена от двигателят, независимо дали директно или чрез "регенерация" на придобитата скорост (и дори и да е на хълм - предполагам колата не е отишла до там "на далавера"). Съответно енергията минава от двигател -> ел. мотор -> батерия -> ел.мотор -> колела = доста повече загуби от двигател -> ел.мотор -> ел.мотор -> колела (грубо така работи това eCVT, всъщност по-голямата част от енергията минава директно двигател->колела, подробности).

Ако караш на ток само когато няма друга опция (недостатъчен товар, за да се включи двигателят) - като цяло системата "дозарежда" батерията докато двигателят е включен за ускорение или поддържане на по-висока скорост или каквото и да е. Във такива случаи двигателят има адекватен товар и консумацията на гориво на киловатчас е доста по-благоприятна.

Ако караш на ток "винаги" - изчерпва се батерията и двигателят почва да работи на никакъв товар (3-4kw) за да я зарежда.

При мен нещата грубо седят по този начин:

Зареждане на място (около 5kw със включен климатик) - ~270g/kwh.
Постоянен товар между 20kw до към 50kw - между 240 и 220g/kwh, зависи.
Над 50kw съм хващал моментни 216g/kwh, та не бих се плашил много от поддържане на скорост по наклон.

Това е 3rd gen gs450h но като цяло идеите се припокриват за всички двигатели - искат си товар за ефективност. За разход - чисто градско не карам, 9.5/100 комбинирано, 6.4/100 - 7/100 на дълго ако пестя на ужас (постоянни 80-90-100).

Ако четеш за разход на гориво при rx450h - не сравнявай, там моторът е със atkinson цикъл. 3rd gen gs450, ls600h и rx400h са със стандартен otto мотор поради някаква странна тойотовска причина.

TL:DR - карай плавно, не се плаши от ускорение, гледай да не ти се налага да натискаш спирачките.

atana
Регистриран: 02 април 2019

Мнениеот atana » 30 авг 2021, 11:37

За тези дето не вярват. Ето го разхода, като за бензин реалният е около 1.5 литра / да не давам други снимки/. Защото по-късно монтирах газовата. Първоначално го карах на бензин и сега стойностите на разхода му падат. Кара се денонощно, като най-много харчи в гората извън пътя. Това е онзи счупения джип- дето му сменявахме главите. Дето вървя с яйцата- помните ли го ? Дето парите имали голямо значение за мен / демек да не давам за ремонти/.
Прикачени файлове
consumotion.jpg

apocalipce
Регистриран: 08 май 2021
Автомобил: RX 450h

Мнениеот apocalipce » 30 авг 2021, 12:05

Ехаааааа... Добре, значи ще си карам колата нормално и няма да се занимавам с глупости. Като стигнах 2000 км. от както я купих сметнах горе долу какво съм заредил по бележки газ и бензин и разхода излезе приблизително такъв: 11/100 газ и 1-1,5/100 бензин, като моята газова само при запалване да пали на бензин, но при движение да минава на газ направо. Абе много съм доволен, след ходенето до морето със жена и дете, возията хубава, разхода приличен, пък и багажника успя да събере багажа.Супер :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Наздраве колеги !!!

Потребителски аватар
loxs
Регистриран: 10 януари 2017

Мнениеот loxs » 30 авг 2021, 13:25

apocalipce написа:Source of the post 11/100 газ и 1-1,5/100 бензин

Звучи в рамките на нормалното. Едва ли можеш да свалиш много под това през летните горещини.

atana написа:Source of the post За тези дето не вярват. Ето го разхода, като за бензин реалният е около 1.5 литра

Какво доказва този разход? 9.4+1.5 са си 10.9/100 - което е повече от средното само на бензин (при мен е 9.9). Според това къде караш (така като гледам, караш по-малко магистрали от мен - където харчи най-много), може да варира, но винаги ще харчиш с около 20% отгоре като количество спрямо да караш на бензин. Това е поради простия факт, че в бензина има с толкова повече енергия на литър. Трудно е да излъжеш физиката и химията.

Screenshot 2021-08-30 at 13.21.28.png

Като сложиш цената на газовата и цената на евентуалните ремонти (особено при теб е актуално), нищо чудно и да не си спестил нищо от газта. В идеалния случай имаш максимум 20-30% печалба заради цената на газта, която лично за мен не си струва занимавката. Ако караш по 50-100 хиляди на година, има смисъл.

Върни се в “Общо обсъждане на сериозни теми”