Отзиви от зимно шофиране

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200
Контакти:

Отзиви от зимно шофиране

Мнениеот Bukmop » 22 дек 2009, 15:03

Пускам тази тема понеже из форума се появиха въпроси относно зимното шофиране.
Ще се радвам ако всеки който има опит го сподели с другите

Ето и моите впечатления от трета зима из снеговете на североизточна България:
За мен колата се държи доста добре като се има предвид че съм и автоматик.
Аз лично преди да купя колата бях много притеснен от факта че е със задно понеже преди това карах временно опел омега, а преди това БМВ 5-ца и имах лош спомен по от зимните месеци.
Предните зими на лекса бях с куми KUMHO които преди да взема колата бяха една зима карани първата зима се справиха много добре но се наложи в един момент да сложа и вериги (когато снеха мина 30 см и почистващите фирми бяха почистили само улиците до хлебарниците и магазините за вино.
Тогава се наложи да обикалян Силистра и региона с един режисьор да оглеждаме места за снимки, и след като 2 дена обикаляхме пича каза че колата се държи почти като неговото Ауди А6 куатро.
Тази зима в близките няколко дни положението в Силистра е следното 2-3 см лед над него сняг и после малко лед отгоре или утъпкан сняг.
Тази снима съм с нови гуми Дънлоп 3Д. колата се държи невероятно стабилно много рядко се налага да включвам зимния режим, индикатора за ТRC почти не се вклюва, но и внимавам с подаването на газта. На завой гледам да не подавам газ преди да съм минал поне половината от завоя или ако подавам то да е съвсем леко за да няма предпоставки за залитане, също така на прави отсечки също гледам да не подавам рязко газ. Лично аз не съм я спирал колата вече четвърти ден и не се притеснявам да я карам из снега и леда като разбира се, се съобразявам с обстановката по улиците и на спокойни и широки отсечки без близки опасности си тествам системите на Макс като рязко спиране и завиване за да знам какви са възможностите.
Фактите обаче в нашия град сочат че голяма част от бмв-тата и мерцедесите са с вериги докато аз си карам напълно спокойно автоматика със задно дори без включен зимен режим.

Ето и малко снимки от зимната обстановка за която писах по горе само да отбележа че днес времето е най-добре от 3 дни насам
По ще постна някоя друга снимка от зимната обстановка тук, за да се ориентирате за каква зима става на въпрос макар че днес се стопли и температурите стигнаха до -2 градуса
Прикачени файлове
snow-1.jpg
snow-1.jpg (109.66 KБ) Видяна 6715 пъти
Snow-2.jpg
Snow-2.jpg (147.73 KБ) Видяна 6715 пъти
Snow-3.jpg
Snow-3.jpg (145.33 KБ) Видяна 6715 пъти
Snow-4.jpg
Snow-4.jpg (151.3 KБ) Видяна 6715 пъти
Snow-5.jpg
Snow-5.jpg (186.56 KБ) Видяна 6715 пъти
Snow-6.jpg
Snow-6.jpg (135.28 KБ) Видяна 6714 пъти

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Re: Отзиви от зимно шофиране

Мнениеот Tin4ou » 22 дек 2009, 15:18

Благодаря за подробния отговор :) Аз както казах нямам никъв опит с лекса в зимни условия. Все още карам с летните гуми ,тука в Пловдив сняг не сме видяли още. Ако евентуално завали тази зима ще пиша вспечатления как се държи колата с летни щото зимни не смятам да слагам на тоя етап. Просто карам основно градско и не ми е наложително да пътувам извън града.
Изображение

Потребителски аватар
Murry
Майна
Регистриран: 10 ноември 2009
Автомобил: IS 250

Мнениеот Murry » 22 дек 2009, 15:29

Не знам как са температурите днес, но цял ден си пече слънце. Вчера положението не беше по-различно. Където има останали локвички в града са с ледена кора, но като цяло е много сухо и още "зимно каране" няма.
Изображение - пенсионерски разход

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 08 фев 2010, 20:17

Такаа... Най-после и ние в Пловдив сняг да видим . Днес ставам сутринта към 7ч. и кво да вида. 50 санта сняг и общината спинка още. Улиците (дори и главните) абсолютно непочистени ,коловози ,киша и лед отдоло. Слязох да почиста колата и да обмисля положението. Тъй като съм с летни гуми и досега задно предаване в сняг сериозен не съм карал мислих доста дали изобщо да отривам колата. В крайна сметка реших да се пробвам (най-вече от любопитство).Какво да ви кажа. Направо съм сериозно изненадан от поведението на автомобила в такава ситуация. Изключително добре вървя навсякъде ,плавно тръгване ,тракшъна работи чудесно и не позволява много да въртиш на едно място. Даже имах удоволствето да бутам .... един мерцедес закъса в една тясна уличка пред мен та слизах да му помагам :mrgreen: Викам му "спри тракшъна и ше се отринеш" а той "ми няяям копче ....". Много се забавлявах. Пича беше със зимни гуми отзад ама явно е още по лек от нас и си въртеше на едно место. Най-съм доволен че успях да се закарам до работа без никакви проблеми. Е верно ако ми се беше наложило да катера нещо щях да увисна сериозно ,но с правилна стратегия (и правилната кола) и малко шофьорлък направих чудеса. До година слагам зимни гуми задължително и не се е намерил баир който да ме спре :lol:

Качвам малко снимки от сутрешната ситуация.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Murry
Майна

Мнениеот Murry » 09 фев 2010, 14:12

Аз вероятно в петък ще пусна отзиви за шофиране в сняг, след като сложа зимните, които днес поръчах. Yokohama бяха добри, нали? Като за 330лв. на парче очаквам чудеса :shock:

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 09 фев 2010, 14:27

не са ли малко множко
аз за 740 си взех 4 бр. Dunlop SP Winter Sport 3D, 205/55/16 от които съм невероятно доволен все пак съм автоматик и тази зима колата се дарйи невероятно добре с тези гуми

Потребителски аватар
Murry
Майна

Мнениеот Murry » 09 фев 2010, 15:56

не са ли малко множко
аз за 740 си взех

Такива неща не се казват на човек, който е потрошил 1300лв. за гуми :lol:

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 09 фев 2010, 16:14

ами затова има форуми да се разпита първо :)

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 09 фев 2010, 16:45

Мъро ,твойте за 330лв трябва да са 17-ки ? Иначе Йокохама са лудница :lol:
Изображение

Потребителски аватар
Murry
Майна

Мнениеот Murry » 09 фев 2010, 17:05

Е да, сега загледах, че на ВИкторски са 16-ки на 205 и 55 височина. Моите са 215/45/17. Това обяснява разликата в цените до голяма степен.

Потребителски аватар
DFGeneer
Регистриран: 14 август 2008
Автомобил: IS 300
Контакти:

Мнениеот DFGeneer » 09 фев 2010, 23:03

Аз също съм със 17-ки Yokohama w.drive и мога да кажа че са отлични.
А стават и за топло време.
Купих ги от http://www.reifendirekt.ch/ за по 200 франка парчето (260 лв).
Гледам че същите имат и български сайт - http://www.barzgumve.com/
Изображение '99 Lexus IS200 Sport Packet I Granite Grey Pearl
Изображение '03 Lexus IS300 Millennium Silver Metallic

Потребителски аватар
Murry
Майна

Мнениеот Murry » 12 фев 2010, 13:56

И аз сложих Yokohama W.Drive 17-ки, 215/45.
В резюме - не ми трябват зимни гуми, искам да живея в някоя топла страна :lol:

Потребителски аватар
vladdu
Регистриран: 05 октомври 2009
Автомобил: HS 250h
Контакти:

Мнениеот vladdu » 15 фев 2010, 12:47

с nokian wr g2 съм - много съм доволен от гумите и от цената им.
но мойта кола не е за зимни условия ... не, че не се кара всеки ден, но имах един-два приятни момента, дето едвам издрапах, докато около мен хората с предно си пъплеха спокойно, да не говорим за тея с 4х4... просто с тея 400Нм, ако не успееш да излажиш без подаване на газ, се спира ТРЦ, дава се газ до ламарината и се надяваш тея, дето бутат да не те пцуват много...
Lexus is200 Auto Sport Pack I Granite Sky

Потребителски аватар
Murry
Майна

Мнениеот Murry » 15 фев 2010, 13:18

Твоето поколение IS няма ли режим сняг, който подава по-плавно горивото? При мен (първата генерация IS) този режим върши доста добра работа и определено вдига КПД-то на сняг.

Потребителски аватар
vladdu
Регистриран: 05 октомври 2009
Автомобил: HS 250h
Контакти:

Мнениеот vladdu » 15 фев 2010, 13:48

Мъро написа:Твоето поколение IS няма ли режим сняг, който подава по-плавно горивото? При мен (първата генерация IS) този режим върши доста добра работа и определено вдига КПД-то на сняг.

ми май изчетох книжката от кора до кора - няма ... но има обструкция "как да се извадим от снега".
"спирате ТРЦ, подлагате нещо под задните гуми и полека потръгвате" :)

иначе има по-плавно подаване - включваш първо и лееекинко пускаш съединителя, докато захапе ... а все пак не е много зле положението с снега/леда можеш да дадеш една полуидея газ колкото да мине 1100 оборота, НО не и повече от 1200 :)
Lexus is200 Auto Sport Pack I Granite Sky

Върни се в “Общо обсъждане на сериозни теми”