Газифициране - всички гледни точки

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Газифициране - всички гледни точки

Мнениеот Tin4ou » 19 мар 2014, 13:58

Спомням си, че спорихме доста тук в различни теми относно за и против слагането на газова уредба. Не видях такава тема, само сме спамили в други които са на подобна тематика затова реших да отвора една.

Срещнах един пост в друг форум който според мен доста добре обобщава истината. Затова реших да го споделя с вас - ето и част от него:

Пиша тази тема защото направих някой сметки кйто доста се различават от първоначланите (на половина по евтино). Колата е Аутбек 2003(Фейслифт) 2.5 Автоматик.

Това което пиша се отнася само за градското каране! Основните маршрути са ми от по 5-10км градско по няколко пъти на ден в София.
Карам с Адаптивна газова която пали на ебнзин и прехвърля на газ когато температурата стане 40 градуса. Газовата ми излезе около 1400 лева.
Сметктие ще ги направя с такива цени каквито са в момента 1.25 газ/ 2.55 бензин

След около 5000 км внимателно засичане средния ми разход на газ е 15.31 литра на 100км
Засичах внимателно колко бензин и наливам, защото колата прекарва известно време на бензин и то когато е студена и разхода и е по голям в този момент. Сметката е че харчи 3,06 литра бензин на 100км.
Разхода ми при същите условия само на бензин е 13.23 литра на 100км

И така:
ГАЗ: (15.31*1.25)+(3.06*2.55)=19.14+7.80= 26.94 лева на 100км градско каране в горе споменатите условия.
Бензин: 13.23*2.55 = 33.74 лева на 100 км

Простата сметка излиза че пестя по по 6.80 лева на 100км. За да избия 1400 лева които съм дал само с градско каране трябва да направя 20588 км.
Това е идеалният вариант в който се надявам да не се наложи да правя ремонти приченени от газовата, защото на всеки 100 лева ремонт за да го избия трябва да извъртя 1470 км.
....
Пиша това чисто информативно защото вече ме боли главата от мита - Газта е на половина по евтина. Да по евтина е спор няма но не е на половина а е на доста по малко и причинява неудобства като зареждане през 200-250км, клапанови ремонти, чести настройки и прочее....
Изображение

Потребителски аватар
Mind_Control
Регистриран: 17 юли 2010
Автомобил: IS 200

Re: Газифициране - всички гледни точки

Мнениеот Mind_Control » 19 мар 2014, 14:51

Ael написа:Спомням си, че спорихме доста тук в различни теми относно за и против слагането на газова уредба. Не видях такава тема, само сме спамили в други които са на подобна тематика затова реших да отвора една.

Срещнах един пост в друг форум който според мен доста добре обобщава истината. Затова реших да го споделя с вас - ето и част от него:

Пиша тази тема защото направих някой сметки кйто доста се различават от първоначланите (на половина по евтино). Колата е Аутбек 2003(Фейслифт) 2.5 Автоматик.

Това което пиша се отнася само за градското каране! Основните маршрути са ми от по 5-10км градско по няколко пъти на ден в София.
Карам с Адаптивна газова която пали на ебнзин и прехвърля на газ когато температурата стане 40 градуса. Газовата ми излезе около 1400 лева.
Сметктие ще ги направя с такива цени каквито са в момента 1.25 газ/ 2.55 бензин

След около 5000 км внимателно засичане средния ми разход на газ е 15.31 литра на 100км
Засичах внимателно колко бензин и наливам, защото колата прекарва известно време на бензин и то когато е студена и разхода и е по голям в този момент. Сметката е че харчи 3,06 литра бензин на 100км.
Разхода ми при същите условия само на бензин е 13.23 литра на 100км

И така:
ГАЗ: (15.31*1.25)+(3.06*2.55)=19.14+7.80= 26.94 лева на 100км градско каране в горе споменатите условия.
Бензин: 13.23*2.55 = 33.74 лева на 100 км

Простата сметка излиза че пестя по по 6.80 лева на 100км. За да избия 1400 лева които съм дал само с градско каране трябва да направя 20588 км.
Това е идеалният вариант в който се надявам да не се наложи да правя ремонти приченени от газовата, защото на всеки 100 лева ремонт за да го избия трябва да извъртя 1470 км.
....
Пиша това чисто информативно защото вече ме боли главата от мита - Газта е на половина по евтина. Да по евтина е спор няма но не е на половина а е на доста по малко и причинява неудобства като зареждане през 200-250км, клапанови ремонти, чести настройки и прочее....

Газта определено не е на половина. Около 30% се пестят (при конкретния пример 21%). Вече значението идва от там дали слагаш 30% на 1000 лв. или на 10000 лв. :) Затова обичам в проценти да смятам, а не като абсолютни стойности.
Lexus IS200
Peugeot 206 CC 1.6

hack
Регистриран: 04 май 2012
Автомобил: GS 300

Мнениеот hack » 19 мар 2014, 14:54

Интересна сметка, но колко хора карат само градско? Аз не съм от тях, и откровено съм привърженик на газовите уредби. На ИС200 имах газов инжекцион, и беше прекрасно настроен и си вървеше без проблеми цели 50 000км. След това я разфасовах. Удоволствието ми струваше 1200лв, и за около 10 000км (без да съм ги смятал точно) си възвърнах инвестицията.

Сегашната е на бензин, и ако двигателят позволяваше, не бих се поколебал да си сложа отново.

Но едно не мога да отреча на бензина, винаги намирах разликата между него и газта в мазното вървене на автомобила.

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 19 мар 2014, 15:01

hack написа:
Сегашната е на бензин, и ако двигателят позволяваше, не бих се поколебал да си сложа отново.

Кой двигател не позволява газифициране, освен реактивния? Предполагам ти не си с такъв.

hack
Регистриран: 04 май 2012
Автомобил: GS 300

Мнениеот hack » 19 мар 2014, 16:06

Bukmop написа:
hack написа:

Кой двигател не позволява газифициране, освен реактивния? Предполагам ти не си с такъв.

Де да бях :D Двигателят е 3GR-FSE 3.0 V6. Директен инжекцион е и проучването ми показа, че единственият вариант е да впръсква смесено бензин/газ, за да не спече оригиналните инжектори. Разработките за директна инжекция, които пускат течна фаза още от бензиновата помпа, могат да се слагат на строго определени модели, най-вече от ВАГ групата.

Писах директно на доста компании, които имат подобни разработки, и до една ми отговориха същото - не може. Звънях на доста газаджии, но безрезултатно. И затова си я карам на бензин. Ако има вариант, който знаеш, моля те сподели :)

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 19 мар 2014, 16:42

Да това с директното впъскване е кофи и скъпо упражнение над 6000-7000 лв + отваряне на целия двигател и кум други неща които обезмислят правенето му.

Потребителски аватар
fagaldi
Регистриран: 10 май 2010

Мнениеот fagaldi » 20 мар 2014, 09:15

Аз бях писал и на друго място, но ще споделя и тук опита си- имам от година и половина система Романо ОБД, инсталирана в Каравелгаз. So far- 30 000 км и никакви проблеми, разликата във вървежа клони към нула, в разхода минимална, веднъж не съм стъпил при газаджията. При цена на LPG 1/2 от тая на А95, всеки може да си направи сметката. My two cents :)

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 20 мар 2014, 10:09

Както се казва "на печелившите честито" :)
Изображение

Потребителски аватар
mtrx
Регистриран: 07 юли 2012
Автомобил: IS 200 Kompressor
Контакти:

Мнениеот mtrx » 24 мар 2014, 12:00

Ael написа:Както се казва "на печелившите честито" :)

Да ако нямаш проблем печелиш. Ако имаш проблем газта определено е мит :)
Нисана на майка ми е почти всеки с проблем в газовата.

Но интересно сравнение си намерил което е доста полезно
Eaton M62 | 150mm pulley | 1zz injectors | Tein Street basis z coilovers | FCD | Holyman Bypass

Иво - човекът който ми оправи Lexus-а отново да върви нормално : http://www.autolaboratory.com"

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 24 мар 2014, 15:14

Да, идеята на поста е такава, че повечето да не кажа всички гледат колко гори на газ и че газта е на половин скъпа, без да се смятат дребните разходи които ако караш на бензин ги нямаш. И то понякога капка по капка - вир става. Пак казвам, че за мен всичко е относително и ако един е в далаверата, то друг е във филма :)
Изображение

Потребителски аватар
fagaldi
Регистриран: 10 май 2010

Мнениеот fagaldi » 24 мар 2014, 19:28

Ами нещата стават, когато хардуера е добър. Вярно, че системата ми струва 500-600 лв. над разните му фобуски и прочие алтернативи, ама досега разходите ми по нея са два филтъра по десетина лева. Шит хепънс де, но засега всичко е супер

Потребителски аватар
ivan.1312
Регистриран: 03 април 2012

Мнениеот ivan.1312 » 22 апр 2014, 16:44

Май дойде време и аз да споделя опита си с газовите уредби.
Аз карам с Romano OBD от 18.12.2013 год. (6000км до момента), системата е поставена в сервиз Прогаз (http://progas.bg/), на който попаднах съвсем случайно. По мое мнение младежите подходиха педантично и ми дадоха доста добра цена. За момента проблеми не съм имал с газовата уредба.

Как стоят нещата с разхода: около 11л газ за 100км, което е някъде към 13-14лв за 100км.
Не може да се отрече, че и бензин върви - някъде около 60лв за тези километри, което прави допълнително лев на 100км.
Сумарно, както и да го смяташ става под 15лв. за 100км.
Преди да сложа газ цената на бензина се движеше около 2.60-2.70лв за литър, при разход 9.5-10 на 100 това прави поне 10лв по-скъпо от описания по-горе вариант газ+бензин.

Преди газифицирането карах да кажем 85/15 извънградско/градско, сега съм на 70/30.

Подробни и точни сметки не съм правил, защото общо взето доста си пътувам насам натам и то за густо, та реалната полза за мен е другаде, което ще онагледя с пример:
Преди време планувахме разходка до Мелник и Рупите - горивото на бензин е малко над 100лв, докато на газ е малко под 60лв. (минавам само 1-2км на бензин докато стопли на 30 градуса). Ако карах на бензин въобще нямаше да тръгна на тази разходка, а при евтината газ - въобще не се замислих.

Сега покрай Гергьовден се върти един маршрут София-Варна-Пловдив-о. Тасос-София, което са малко под 400лв бензин и малко над 200лв газ. Ако карах на бензин - нямаше да карам, понеже 400 за бензин и още за спане и други разходи... става дявол на магаре.

За протокола: осезаема разлика във вървенето газ/бензин има, но колата за мощност не е закъсала (бележка: преди карах Опел Корса 1.2mi, 45к.с. на газ и за мощност не съм закъсвал). Номера е да си познаваш колата и да я държиш в подходящите обороти според ситуацията.
Един смел човек прави множество !

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 23 апр 2014, 10:16

Значи сега караш повече от преди?
Изображение

Потребителски аватар
ivan.1312
Регистриран: 03 април 2012

Мнениеот ivan.1312 » 23 апр 2014, 13:09

По-малко се замислям, когато тръгвам на някъде.
Преди газовата за година и малко минах 17000км.
За повече не съм сигурен дали карам повече.
Сега смених и работа и местоживеене, та затова и пътуването ми е различно, но реално разхода на пари месечно падна осезаемо.
Един смел човек прави множество !

Потребителски аватар
Mind_Control
Регистриран: 17 юли 2010

Мнениеот Mind_Control » 08 май 2014, 15:41

ivan.1312 написа:Май дойде време и аз да споделя опита си с газовите уредби.
Аз карам с Romano OBD от 18.12.2013 год. (6000км до момента), системата е поставена в сервиз Прогаз (http://progas.bg/), на който попаднах съвсем случайно. По мое мнение младежите подходиха педантично и ми дадоха доста добра цена. За момента проблеми не съм имал с газовата уредба.

Как стоят нещата с разхода: около 11л газ за 100км, което е някъде към 13-14лв за 100км.
Не може да се отрече, че и бензин върви - някъде около 60лв за тези километри, което прави допълнително лев на 100км.
Сумарно, както и да го смяташ става под 15лв. за 100км.
Преди да сложа газ цената на бензина се движеше около 2.60-2.70лв за литър, при разход 9.5-10 на 100 това прави поне 10лв по-скъпо от описания по-горе вариант газ+бензин.

Преди газифицирането карах да кажем 85/15 извънградско/градско, сега съм на 70/30.

Подробни и точни сметки не съм правил, защото общо взето доста си пътувам насам натам и то за густо, та реалната полза за мен е другаде, което ще онагледя с пример:
Преди време планувахме разходка до Мелник и Рупите - горивото на бензин е малко над 100лв, докато на газ е малко под 60лв. (минавам само 1-2км на бензин докато стопли на 30 градуса). Ако карах на бензин въобще нямаше да тръгна на тази разходка, а при евтината газ - въобще не се замислих.

Сега покрай Гергьовден се върти един маршрут София-Варна-Пловдив-о. Тасос-София, което са малко под 400лв бензин и малко над 200лв газ. Ако карах на бензин - нямаше да карам, понеже 400 за бензин и още за спане и други разходи... става дявол на магаре.

За протокола: осезаема разлика във вървенето газ/бензин има, но колата за мощност не е закъсала (бележка: преди карах Опел Корса 1.2mi, 45к.с. на газ и за мощност не съм закъсвал). Номера е да си познаваш колата и да я държиш в подходящите обороти според ситуацията.

Браво :) все едно аз съм го писал този пост. Напълно се припокрива с моите впечатления. Болеше ме сърцето, като оставях по една минимална заплата на месец за бензин.
Недостатъка, който намирам аз лично за себе си е, че покрай газовата, започнах да ходя много по- малко пеша. Това съответно се отразява в покачване на теглото и наливане с мазнинки.
Lexus IS200
Peugeot 206 CC 1.6

Върни се в “Общо обсъждане на сериозни теми”