Сериозни разлики в цените на горивата

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200
Контакти:

Сериозни разлики в цените на горивата

Мнениеот Bukmop » 01 юни 2014, 00:40

Здравейте колеги,
последните няколко дни имах няколко излизания извън София и за пореден път ми направиха впечатление цените на горивата в различните градове.
Когато ходих в Благоевград там А95 беше на цена 2.45 лв. Пропан Бутана беше 1.14, на влизане в София на малкото ЕКО в края на Княжево 95 беше 2.42 а пропан бутана беше 1.09. 1 километър по надолу също на ЕКО цените на горивата бяха като на всички големи бензиностанции в София а именно 2.52 за 95 и 1.17 за пропан бутан.
Сега се връщам от Стара Загора и там разликите са още по големи на ЕКО/ОМВ? Газпром А95 е 2.40 а пропан бутана е 1.08 на една малка независима бензиностанция дори имаше пропан-бутан за 99 ст/л.
На магистралата бяха малко по високи но не и като тези в София които отново са 2.52 за 95 и 1.17 за пропан бутан.

Дайте идея какво да ги правим тези гадни картеладжии дистрибуторите на горива. Мисля че това не е нормална търговска практика.

Моля колегите от различните градове да пиша ако може всеки ден какви са цените по различните градове понеже мисля, че става някакво сериозно цакане.

Аз лично за момента спирам да зареждам на която и да е бензиностанция в София в знак на протест.

Очаквам адекватните Ви отговори.

sokolchev
Регистриран: 21 февруари 2011
Контакти:

Re: Сериозни разлики в цените на горивата

Мнениеот sokolchev » 01 юни 2014, 00:50

Вики,аз зареждам на сточна гара,една малка бензиностанция с две колонки и цената е 2.39 или на балкан стар на Круиз за 2.40 и съм доволен от горивата им,даже на круиз има и отстъпки до 10ст на литър в зависимост за колко пари зареждаш,в случая за 100лв цената ти става на 2.30 за литър

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 01 юни 2014, 00:55

Точно за това говоря. по големите вериги в София масово 95 е 2.52 Обърни внимание че само малките независими бензиностанции имат такива ралзики в цените.

Понеделник мисля да се обадя на някои познати от БТВ и НОВА, и без това минаха изборите и нямат какво да чепкат сега толкова усърдно.

st_krun
Регистриран: 04 януари 2012

Мнениеот st_krun » 01 юни 2014, 01:27

Около Великден в Еко - Пловдив ми казаха, че имат намаление на газта (мисля че беше около 10ст.) само за обектите им намиращи се на територията на Пловдив. До колкото знам някои бензиностанции ползват само името на голямата компания и си зареждат горивата от различен дистрибутор от този който ползва официалната компания, може би от там идва някаква разлика. Последно видях в Еко - Хасково цената на газта беше с около 7-8ст. по-евтина в сравнение с Еко - Пловдив и Еко - Стара Загора (14.05.2014г.)

sokolchev
Контакти:

Мнениеот sokolchev » 01 юни 2014, 08:25

Да,така е,ромпетрол е по същия начин,примерно тази на ломско шосе и на илиенци ги държи един човек и той ги зарежда с горива директно от румъния,докато други се държат от друг който зарежда от лукойл,а иначе малките единични бензиностанций предлагат по евтино гориво,демек с по малка печалба са,за да има кой да зарежда при тях и когато установиш че горивото им е и по качествено ходиш там

danko
Регистриран: 10 януари 2014
Автомобил: IS 220d

Мнениеот danko » 01 юни 2014, 09:09

Аз например заредих дизел на Ромпетрол в Дружба преди 2 дни на 2.44 и няколко пъти погледнах дали това е цената на дизела или ми сипват някакъв бензин... до сега не бях виждал такава цена.. в Лукойл обикновения дизел е около 2.53 а Екто е 2.64.. наистина странна работа

pepur
Регистриран: 22 януари 2009
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот pepur » 01 юни 2014, 09:58

Ами за мен да ви кажа не е странно-проста търговия.В Щатите е доста по фрапиращо,там през 1 час сменят цените.В Германия понеделник винаги е с няколко цента по-скъпо.Гледат и нагласата на хората вечер гледаш да се прибереш и не ти се зарежда,а сутрин на път за работа сипваш и щеш нещеш плащаш няколко цента отгоре.Пък на магистралите там знаете разликите стигат и до 15-20 цента по-висока цена.
Тук е подобна история предполагам,но наистина в Стара Загора има доста изгодни бензиностанций с нормални горива.

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 01 юни 2014, 11:13

Така е по градовете има големи разлики но в София, където е най-големия пазар големите вериги (ЕКО/OMV/SHELL/Lukoil) държат едни и същи цени от месеци поне а по страната си ходят нагоре-надолу.

Това ако не е картелно споразумение.

jev
Регистриран: 11 ноември 2012

Мнениеот jev » 01 юни 2014, 12:18

Разликите, които са ми направили пречатление са, че на бензиностанциите на големите вериги по междуградсите пътища и магистрали цените са с 1-2 ст./л. по-високи от тези в градовете. Освен това интересното е, че има определени дни, в които дадена верига намалява цените с до 5-6 ст./л., а впоследствие ги връщат на нивата на всички останали.

Потребителски аватар
ivan.1312
Регистриран: 03 април 2012

Мнениеот ivan.1312 » 02 юни 2014, 09:38

Бих искал да добавя и една малко по-различна гледна точка относно по-малките независими бензиностанции:
Забелязал съм, че ниската цена на някои места е резултат от количеството, което получаваш, т.е. на колонката пише 1л, а ти получаваш 0.75л например.
Това е доста осезаемо при газта - случвало ми се е при бутилка от 42 литра да ми сипят 41л. Като се има предвид, че газовите бутилки не побират повече от 80% от обема си - представете си дали наистина сипват 41л.
Преди години на ОМВ (!!!) сипах 33л газ на Астрата на баща ми, при 100% вместимост на бутилката 32л...

Тъй, че хубаво сипваме на малки бензиностанции, но трябва да имаме едно наум, че освен качеството фактор е количеството,което получаваме.

Иначе конкретно по темата от вчера:
Малка бензиностанция във Велинград: 1,08лв за литър газ.
Същия ден 1.14лв. на Газпром и Лукойл също във Велинград.
Цени на бензина не съм гледал.
Един смел човек прави множество !

sokolchev
Контакти:

Мнениеот sokolchev » 02 юни 2014, 10:03

ivan.1312,мисля че не е трудно да си сметнеш за 50лв примерно по дадената цена на бензиноколоката колко требва да сипеш :) аз примерно 21л сипвам на сточна гара ;) което ми прави 2.38лв и горе долу аз съм си забелязъл до къде ми идва стрелката и на други вериги когато съм сипвал,както и км които изминавам също,така че дори и това се хваща ако на колонката пише 10л а ми е сипано 8л

Потребителски аватар
ivan.1312
Регистриран: 03 април 2012

Мнениеот ivan.1312 » 02 юни 2014, 10:09

Ето за тази наивност говорех, докато гледаш цифрите по колонката и правиш калукулации и наблюдения по неточната (на нашите коли) стрелка на горивото не си сигурен точно какво получаваш в резервоара.
Конкретно за бензиностанцията на Сточна гара - явно си я проверил многократно, аз също си имам една такава във Велинград.
Просто имах предвид, че еднократно зареждане на съмнителна малка бензиностанция е рисково.
Един смел човек прави множество !

sokolchev
Контакти:

Мнениеот sokolchev » 02 юни 2014, 10:13

аз там сипвам през ден :) но това се хваща и по изминатите километри все пак,а аз горе долу минавам едни и същи + - 20км в зависимост да ли съм карал като шумахер или сена :)

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 02 юни 2014, 13:15

Май има логично обеснение на ниските цени на бензина и дизела.

Бензиностанции са затворени, защото са разреждали дизела и бензина с корабно гориво. 8 изключително опасни асансьора в болница пък са спрени след проверки.
Председателят на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков съобщи на пресконференция, че след проверка в Кюстендилско от 12 бензиностанции са затворени, 3 от които поради 25% несъответствие в качеството на горивата, предаде БГНЕС.

Собствениците са разреждали дизела и бензина с корабно гориво, а биодобавките били по-малко от нужните. Така всеки литър бензин и дизел излизал по-евтино с 10 ст. за бензиностанцията.

Цанков уточни, че това е опасно за двигателя на автомобила.

Миналата седмица в "Модерно предградие" в София е била затворена газстанция, поради изтичане на газ в атмосферата.

Цялата статия можете да прочетете тук:
http://dnes.dir.bg/news/benzinostantzii ... 01554?nt=4

Потребителски аватар
Mind_Control
Регистриран: 17 юли 2010

Мнениеот Mind_Control » 02 юни 2014, 16:26

Аз сипвам на Петрол газ и на Ромпетрол бензин. Газта на петрол си е 1.20 от великден насам. Преди това беше 1.25-27.
Lexus IS200
Peugeot 206 CC 1.6

Върни се в “Общо обсъждане на сериозни теми”