...а ето го и моят IS200

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
Kumanov
Регистриран: 09 март 2012
Автомобил: IS 200 Sportcross

Re: ...а ето го и моят IS200

Мнениеот Kumanov » 23 авг 2012, 19:20

Минимална възможност за запалване, но в никакъв случай взрив...със същата вероятност ще се запали от подобен сценарий където и да се намира пълначката :)
Изображение

Потребителски аватар
Mind_Control
Регистриран: 17 юли 2010
Автомобил: IS 200

Мнениеот Mind_Control » 24 авг 2012, 12:19

Kumanov написа:Ами на мен с цялостната смяна на цвета (разглобяване на всички врати, капак, багажник, междинни греди) ми излезе 1360 лв. Според мен е с доста качествени материали, защото видях колата на един приятел на 6 години след боядисване и не е мръднал и лака, и боята. Без смяна на цвета, а само пребоядисване черен металик щеше да излезе 1160лв. Не знам защо се слага някаква минимална цена за качествено боядисване при положение, че всички работят с материали, чиято цена варира между 500 и 800 лв. Разбира се, има и такива бои и лакове, които струват и по 5 бона (и трябва изрично да се поръчат), но за целите на българските пътища и старички коли около 800 лв. са оптималното качество на материали...другото е до майсторлъка и до това как се самооценява един бояджия...тези, които искат по 2 бона и нагоре за едно пребоядисване, се оценяват доста високо (1200 лв труд) и за мен влизат в сферата на "дупенцата". Именно затова няма да се доверя на такива (в повечето случаи) устати всезнайковци, които после, когато има някакъв проблем/рекламация ми казват "Ми чуек, ти ко искаш"...ко искам, да ти забия една глава искам :D . А, и by the way преди да реша къде да си я боядисвам ми препоръчаха от различни места около 6-7 бояджии и всички те бяха "най-добрия в Бургас"(а за единия дори беше най-добрия в България :P), и както можете да се досетите ми искаха между 1800 и 3000 лв., като в последствие чрез връзки и познати получих информация, че 5ма от тях работят с едни и същи материали, които са в рамките 500-800 лв. Така че да знаете, ако пребоядисвате - Бургаските бояджии са истината :D :D :D

Ами супер цена :) важното е да си доволен. За 1300 лв в камера ли ти я боядисаха? Ако е така си уцелил далаверата. Все пак ако е в Бургас може и да е малко по- евтино. Но щом 800 лв са материалите, аз незнам кой е този бояджия който за 500 лв труд ще го направи това. Цялостното боядисване е голяма играчка.
Lexus IS200
Peugeot 206 CC 1.6

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Мнениеот Tin4ou » 24 авг 2012, 15:32

Сигурно материалите са 500, а 800 е труда ;)
Изображение

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 24 авг 2012, 17:24

Да не забравяме че основня принцип в тарговията и производството по нашите географски пирини е - едно нещо струва толкова за колкото може да се продаде!

Потребителски аватар
Kumanov

Мнениеот Kumanov » 26 авг 2012, 16:41

Материалите са 778 лв и стотинки, аз мисля, че труд 300 лв (при положение, че не сменя цвета) или 500 лв (както е в моя случай със смяната на цвета) е повече от нормална надница за такъв тип услуга. Ако направим груба сметка - средно за около 10 дни се свършва цялата работа, макар че мен ме бави месец и половина, но причините бяха други, цялата му работа беше около 10 дни, т.е. около 50 лв надник на ден, извинявайте, но за неквалифицирана работа 50 лв са страшно много пари, в нито една друга сфера (с изключение, може би, на автомонтьорството) няма такъв надник за неквалифицирана работа. Всичко е боядисано в камера, да.
Изображение

Потребителски аватар
Murry
Майна
Регистриран: 10 ноември 2009
Автомобил: IS 250

Мнениеот Murry » 26 авг 2012, 21:47

Не съм съгласен, че е неквалифицирана работа и не съм съгласен, че 50лв. на ден е кой-знае колко много. Като теглиш чертата при 100% заетост (за което няма гаранция) ще направи 1500лв. за месец, което не покрива и разходите по самото място и първоначалната инвестиция. Друг е въпросът, че той няма 10 цели дни какво да е правил по колата, освен ако не я е боядисвал с четка за темперни боички и не я сглобявал и разглобявал по 3 пъти на ден за норматив. Разбира се това е мое неекспертно мнение базирано на кратки наблюдения над боядисването на елементи.
Изображение - пенсионерски разход

Потребителски аватар
Mind_Control
Регистриран: 17 юли 2010

Мнениеот Mind_Control » 27 авг 2012, 17:29

Kumanov написа:Материалите са 778 лв и стотинки, аз мисля, че труд 300 лв (при положение, че не сменя цвета) или 500 лв (както е в моя случай със смяната на цвета) е повече от нормална надница за такъв тип услуга. Ако направим груба сметка - средно за около 10 дни се свършва цялата работа, макар че мен ме бави месец и половина, но причините бяха други, цялата му работа беше около 10 дни, т.е. около 50 лв надник на ден, извинявайте, но за неквалифицирана работа 50 лв са страшно много пари, в нито една друга сфера (с изключение, може би, на автомонтьорството) няма такъв надник за неквалифицирана работа. Всичко е боядисано в камера, да.

Бояджийството си е доста квалифицирана работа, а пък за автомонтьорството да не говориме... Добрия автомонтьор с частен сервиз взима не по малко от 20 кинта на час.
Lexus IS200
Peugeot 206 CC 1.6

Потребителски аватар
Kumanov

Мнениеот Kumanov » 28 авг 2012, 18:47

Явно нямаме добра комуникация и не сте ме разбрали. "Квалифициран труд" е точен термин и означава нещо определено, а не се определя от мнението на хората за този труд, не съм казал, че този при тези две дейности няма майсторство или пък че не уважавам таланта и уменията на тези хора, но това е ниско квалифициран труд, защото не изисква специална квалификация (разбирай висше образование) - ниска квалификация в определена област = средно/средно специално образование, квалифициран труд = труд, изискващ висше специализиращо образование (не случайно съществуват понятия като "специалист в определена област", "професионалист" и т.н. и в този смисъл автомонтьора е професионалист, защото е учил в професионално училище даващо такова образование, специалистът в съответната област е с ОКС бакалавър (минимум) е получил титлата "машинен инженер". Колкото до бояджии и тенекеджии - при тях дори няма изискване за специални знания дори и в средното образование - ако си имат подобни заложби и така да го кажа талант в тази сфера, са добри в това което вършат) Тези понятия (относно квалификация и т.н.) не съм ги измислил аз и нямам за цел да обиждам някого, просто са така унифицирани...относно разходите, дали са достатъчни или не 1500 лв всеки си решава и също така си решава ще се занимава ли с тази дейност или не.
Изображение

Върни се в “Моят LEXUS”