Пак странно поведение на волана на RX400h

Въпроси по експлоатация, информация, отзиви, препоръки.

Модератор: Lexus

loxs
Регистриран: 10 януари 2017
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот loxs » 10 ное 2017, 17:32

Така... сега ще налея още масло в огъня :D. След като си смених спирачките, задните от които бяхя тотално запекли, дърпането на дясно сякаш изчезна. Според майстора ми има някаква логика, защото според него едната накладка (от вътрешната страна, но не може да си спомни дали на дяснното или лявото колело) е била в постоянен контакт с диска.

Разбира се, всички други симптоми остават и ще продължавам да им търся причината.

dmdimitrov
Регистриран: 07 юни 2015

Мнениеот dmdimitrov » 11 ное 2017, 14:17

loxs написа:Source of the post е била в постоянен контакт с диска

Чисто логично погледнато, ако е така, нямаше ли много бързо да свърши феродото и би почнало да стърже на желязо? Като ги видях наживо преди да ги смениш, ми изглеждаше че задните дискове не бяха "ползвани" от десетки хиляди километри.

loxs

Мнениеот loxs » 11 ное 2017, 16:57

Не знам, вече не мисля логично за тези неща - след като всички ми казаха, че нищо и няма...

hzhelev
Регистриран: 10 ноември 2013

Мнениеот hzhelev » 15 ное 2017, 08:54

Дори и след преминаване на реглаж преден/заден мост ли продължава да дърпа?
С пружинно или въздушно окачване си?

loxs

Мнениеот loxs » 15 ное 2017, 10:11

Всички хибриди са с пружинно окачване това поколение до колкото знам. Прочети цялата тема, там пише че на всички ни дърпа и след реглаж. При мен сякаш наистина спря да дърпа след ремонта на спирачките

dmdimitrov
Регистриран: 07 юни 2015

Мнениеот dmdimitrov » 15 ное 2017, 12:35

Аз ходих миналата зима на реглаж два пъти на две различни места и хората и в двата сервиза казаха, че няма какво да регулират, защото сходимостта е перфектна.
Днес обаче отидох да сложа пак зимните гуми и ги завътрях на кръст - задна дясна от миналата година сега отиде отпред от ляво и задна лява отпред от дясно. В момента нямам никакво дърпане. Явно дърпането миналата зима е било от кофти гума, не знам на какво друго да го отдам.

hzhelev
Регистриран: 10 ноември 2013

Мнениеот hzhelev » 15 ное 2017, 19:06

Нямам никаква представа дали всички хибриди от нашето поколение са на пружини или не - както и да е.
Има някаква логика да имаш подобрение след ремонта на спирачките, но ако задържането им е било причината, то трябва доста да е задържал апарата и щеше да го усещаш дори в движение и ускорение.... както и да е... лагера го изключи като опция за дърпането в някаква посока.
Аз имам друго предложение. При мен всичко е наред. Имам леко дърпане в дясно, но аз като си паркирам колата и виждам как предна дясна гума е леко отворена... та да не изпадам в излишни приказки... Виждаме се и си разменяме джантите за 10-20км и караме с двете коли...

a_atanassoff
Регистриран: 26 май 2017

Мнениеот a_atanassoff » 17 ное 2017, 08:09

Така, поредност на действията и рекапитулация:

1. Сменени предни амортисьори и предни+задни дреболии (тампони, маншони, биелети);
2. Сменени 4х спирачни комплекти дискове+накладки;
3. Стенд 1;
4. Стенд 2 (на различно място);
5. Стенд 3 (на същото място като стенд 1), безплатен;
(разход 2150лв тотал)
=> На този етап дърпането надясно си е все така налице, както и при купуването на колата
6. Открит офсет на волана с 12 градуса надясно;
7. Опит за калибриране на сензора за ъгъла на волана и резултатът е, че утрепахме сензора :oops: :cry: При цена от 890лв за ОЕМ част си намерих и поръчах употребяван за 70лв от Литва; (в mobile.bg намерихме 1 в София на цена 200лв с включен лентов кабел към сензора, но не го купих заради риска - рекох си, че ако няма да стане с 2ра ръка сензор и се наложи да се бръкна с 890лв, по-добре рискът ми да е 70лв. Risk mitigation, ко да праиш - професионална болест :lol: )
8. Едва вчера пристигна сензорът и на секундата бе замъкнат в гаража. Безпроблемни и безплатни демонтаж/монтаж и калибрация, всичко на всичко 20мин;
9. По време на калибрирането воланът влиза в кратък цикъл на вибриране като част от процеса. Явно нещо му хрумна на моя инженер и след калибрирането вдигнахме колата на стенд, аз вътре. Въртях волана наляво, надясно, симулирах вибрирането на волана, както си го прави компютърът по време на цикъла на калибриране на сензора за ъгъл на волана. Бързо и докрай в двете посоки, бавно и докрай в двете посоки, пък бързо+бавно само на по 12-15 градуса... абе около 15 минути въртене с какви ли не движения, като през цялото време Васко отдолу под колата ръчкаше нещо с едни огромни гаечни ключове, с пневматичен винтоверт и с... чук :mrgreen: . Постоянно искаше от мен да му докладвам за промяна в усилието, необходимо за въртене на волана. Накрая ми каза "Готово. Имаше малък луфт в рейката.".

Сега колата е "чисто нова" - няма теглене наникъде, няма потропване :shock: :D Толкова е по-различна возията, че ахвам. Дори и по гладки пътища с видим наклон наляво и надясно, колата върви... направо!! :shock: :shock:

================
Важно е да отбележа, че допреди изобщо да стигна до смяна на детайли по ходовата част, както и веднага след смяната им, воланът на колата се въртеше чувствително затруднено. Тъй като жена ми я кара, а аз не :(, за мен беше изненадващо, че воланът се въртеше с усилие. По думите й, тя не е усетила нищо такова.
След процедурите по смяна на сензора, воланът се завърта с върха на кутрето - толкова е лек. Но не помръдва, когато го оставя по време на движение. Според Васко, когато сензорът не работи адекватно и не подава вярна информация към ECUто, е напълно възможно да не се подава и адекватна енергия за усилване на волана, резултат от което би било затруднено въртене и/или непостоянно поведение на волана.
Когато изгорихме стария сензор, де факто не сме правили нищо различно от стандартни процедури - просто по време на калибрирането, като че ли софтуерът "заби", и след 2 минути чакане просто изключихме захранването от ключа - това далеч преди да стигнем до където и да било, камо ли до вибриране на волана (което се случва някъде след 52% на цикъла на калибриране).
Аз си правя извода, че старият сензор е бил полуумрял или на умиране така или иначе.
================

Апропо, междувременно ми пристигна и накрайникът за резервната гума от Лио (20лв тотал, доставен до офис на Еконт), така че затегнах и нея - имаше сериозна хлабавина. Така че и без потропване останах :)

Тъй като не съм правил тест драйв между смяната на сензора и обирането на луфта на рейката, за мен изводът е, че е възможно решението на проблема при мен да е комплексно от двете операции - калибриране на сензор, да няма офсет наникъде, и изчистване на луфта на рейката.

Та сега жена ми кара обновена луксозна кола... аз трябва да съм много щастлив! :twisted:

Успех!

P.S. за loxs:
Ако прибегнеш до смяна на сензора, имай предвид, че след смяната излизат 2 грешки, свързани с движението на фаровете (завиването на фаровете). Логично е тази функция да е "закачена" за същия сензор. Софтуерът не може да изчисти грешките, т.е. казва "процесът на изчистване на грешките приключи успешно", но тези грешки си седят. Палиш колата, правиш кръгче или две, и изчезват.

DrDevil
Регистриран: 04 март 2017
Автомобил: IS 220d

Мнениеот DrDevil » 17 ное 2017, 11:11

Евала!

Потребителски аватар
BLShark
Регистриран: 02 юли 2015
Автомобил: IS 250

Мнениеот BLShark » 17 ное 2017, 12:30

А кординати на този твой инж. Васко ще предоставиш ли?

a_atanassoff
Регистриран: 26 май 2017

Мнениеот a_atanassoff » 17 ное 2017, 12:44

Да, казва се Васил Радомиров, тел. 0898680554, сервизът му се казва “В и В 2006”, намира се зад тенискортовете на стадион Пловдив (на едно място са няколко сервиза и гумаджия). Васко е one-man-show, работи сам. Не е никак евтин, но е перфекционист. Отказва работа на хора, които идват с искане за евтино и набързо. Обикновено издава колите в рамките на ден.

Върни се в “Lexus RX 350 / RX 400h / RX 450h”