[Fix] Kолани които не се връщат свободно!

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

[Fix] Kолани които не се връщат свободно!

Мнениеот Tin4ou » 08 юни 2013, 11:34

Писнало ли ви е да не може да си издърпате колана свободно ? Или след като паркирате да се борите с него около 5 мин за да може да се прибере ? Случвало ви се е като излезете от колата и затворите вратата колана да виси отвън затиснат ? Е, не се притеснявайте вече :)

В няколко стъпки ще опиша какво трябва да направите за да оправите тази гадост без да се налага да купувате нови колани.

Важно ! Преди да започнете препоръчвам да разкачите акумулатора! Има пиропатрони в механизма и ако са захранени с ток има възможност да си думнете айрбаговете (за тези които имат такива :) )

Освободете си достатъчно място за работа като издърпате седалките максимално напред. Премахвате САМО черния капак който е в долната част на колоната.
Колана се държи на 4 болта - х1 - номер 10 и х3 - номер 14. Хубаво е да имате някаква по-сериозна тресчотка или лула с дълго рамо тъй като болтовете са затегнати много.

1.jpg

След като развиете болтовете трябва да освободите жълтата букса. Махате пластината която е държи и издърпвате буксата навън.

2.jpg

Тука идва гадната част. Коланите имат механизъм на заключване който не позволява да ги дърпате рязко. Сега обаче след като са свалени разпъването им става още по трудно. Дърпайте плавно и внимателно под правилен ъгъл. След като ги разгънете нацяло измислете начин да ги захванете така, че да не се приберат. Аз го направих така:

3.jpg

След като са здраво закрепени в разгънато състояние може да започнете да ги "перете". Аз използвах четка, гъба и веро :D

4.jpg

След като падне всичката мръстия от тях ги изплакнете хубаво с вода.

Следващата стъпка е най-важна. С гъба или парцал почистете много добре процепите на бялата пластмаса която държи колана за горната част на колоната! Там има доста мръсотия която не позволява колана да се прибира свободно.

След като приключите с почистването трябва да оставите коланите да съхнат в разгънато положение. Аз ги държах цяла нощ да ги пече слънцето и на сутринта бяха абсолютно сухи :lol: Ако ги вкарате влажни или мокри в колата първоначално няма да искат да се прибират. Затова е препоръчително да са сухи когато ги връщате на мястото си.

5.jpg

Това е от мен, при мен сега се връщат сами почти като на нова кола. Надявам се и при вас да има ефект процедурата :)
Изображение

pepur
Регистриран: 22 януари 2009
Автомобил: RX 400h 4WD

Re: [Fix] Kолани които не се връщат свободно!

Мнениеот pepur » 08 юни 2013, 13:37

Чудесно :)
Началото много ми харесва,навява спомени :D

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 08 юни 2013, 16:33

Това и аз го правих миналата година но по елементарно.

Отивате на една автомивка,
опъвате колана до край, изкарвате го извън колата и затваряте вратата, така между края на колана и показаната част която остава извън колата остава част от колана която никога не се развива освен ако не сте над 150 кг,
тази част която е навън я напръсквате с препарата за безконтактно миене, изчаквате малко и след това я минавате с пароструйката. и хоп за 2 мин сте си изпрали колана.
Не е перфектно като на Аел ама е доста бързо и удобно за хора които не са на ти с разглобяването и нямат по 1 полярен ден (3 месеца) налични за да си измият колана.

Потребителски аватар
vanistia
Регистриран: 12 август 2009

Мнениеот vanistia » 09 юни 2013, 10:45

Ще пробвам вариянта на виктор първо :)

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Мнениеот Tin4ou » 09 юни 2013, 13:52

По-лесния вариант аз си го представям с няква машинка като Стийм Моп, която с пара на място могат да се преперат и така да избегнете цялото разглабяне.
Но както Виктор каза - аз имам доста време тук, така че не ми беше проблем да го направя по трудния начин :D
Изображение

Върни се в “Полезна информация”