IS300 XE10 и възможните алтернативи

Ако търсите съвет за покупка на IS200 прегледайте първо тази тема

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
loxs
Регистриран: 10 януари 2017
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот loxs » 19 юни 2017, 15:13

Здравейте,

Започвам лека-полека да се замислям за втора кола и да обмислям възможните алтернативи. Целта ще бъде да е "driver's car" и предназначението - шофиране за удоволствие, екскурзии и т.н. (не всеки ден)
Условията ми са следните:

* Кола направена с цел "handling". Не искам "лигав волан", не искам да се накланя в завоите като джипката и т.н.
* Да повървява, макар че това не е най-важното. Ориентировъчно между 200 и 300 коня ми стигат.
* Да е по-скоро малка и лека, но все пак да става за дълъг път. Тоест, малък седан или купе.
* Да е по-скоро old school - механични скорости, да няма много електроника в нея и т.н.
* Винаги съм имал афинитет към L6 двигатели със задно предаване. В идеалния случай, бих си взел нещо такова.

Така, лека полека стигаме до същността на въпроса... и причината да пусна тази тема тук...

1. IS300 XE10 - Тази кола не е първата за която ми идва на ума, но пускам темата тук, защото не ми се иска да я пусна в bmwpower-bg.net :D, че там е доста ясно каква "дискусия" ще се получи :). И все пак, до някъде IS300 отговаря на изискванията ми. Основния негатив, който виждам е, че ще е доста трудно (направо невъзможно) да се намери читава бройка и то точно варианта който бих взел: ръчни скорости и черен полу-кожен салон. Също така, четох в разни теми, че ръчката не била чак толкова сполучлива колкото автомата...

2. BMW 325i/330i e46 - Това е много по-широко разпространен модел и вероятно не е невъзможно да си намеря много прилично нещо. Аз самият имам страхотни впечатления от него - 5 години карах 320d. Ако някой се наема да направи обективно сравнение между 330i и IS300, ще прочета с интерес.

3. Toyota Supra - Негативите тук са, че трябва да взема доста по-стара кола (съответно много скъпа, ако е много добра), както и това, че вероятно няма да ми е лесно да намеря в България къде да пробвам дали ми харесва. Също така изобщо не ми се кара десен волан, а сякаш по-новите са все с десен волан (а не ми се ходи чак в 80-те). И твърде много автоматици. Вероятно нямаше да включа колата изобщо в списъка, просто искам да илюстрирам какво бих си взел в един по-добър свят :)

4. Lexus SC430 - основното, което знам за тази кола е, че Кларксън я нарече "най-лошата кола правена някога". Което всъщност за мен е една добра причина да и обърна сериозно внимание :). Негативите, които виждам са, че тя доста излиза от "идеала", който съм си поставил. Вероятно ще е по-тромава отколкото ми се иска и не съм сигурен, че ми се занимава с проблемите, които носи със себе си една "convertible" кола.

5. Honda S2000 - пак има негативите, че е convertible, но поне е лека и "директна"

Май стана доста сериозна графомания, извинявам се за което :D.
Разбира се, че няма как някой друг да избере вместо мен, но бих се радвал да споделите какво мислите. За сега първия ми въпрос е "Има ли рационална причина да не е BMW-то?" :D :D :D

Потребителски аватар
Д. Ив.
Регистриран: 19 ноември 2010
Автомобил: IS 220d
Контакти:

Мнениеот Д. Ив. » 19 юни 2017, 16:23

Няма причина да не е БМВ-то. Всичко друго, което изброи е почти невъзможно за намиране в България, SC430 даже не знам защо си го сложил в списъка - ужасно тромава и нестабилна кола.
Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.

Потребителски аватар
mtrx
Регистриран: 07 юли 2012
Автомобил: IS 200 Kompressor

Мнениеот mtrx » 19 юни 2017, 16:52

За мен причината да не е БМВ-то е
1.Всеки втори селянин е с БМВ
2.Сравнително трошливи на фона на Is200/is300
3.Сравнително крадливи
4.Всеки циганин има БМВ
5.Вътре интериора за мен е ужасен .

Is300 с ръчни скорости няма да намериш. Честно казано и да намериш отнякъде едва ли ще е в добро състояние

BMW 325i лично на мен не ми харесва защото е с най тъпият мотор.

Като цяло Lexus не предлага нещо кой знае колко гъвкаво като моторетка така че не очаквай чудеса. IS300 не съм карал , но като гледам IS200 е кола която се накланя яко в завои. Предполагам Is300 е същата при положение че частите са почти еднакви.
Плюса на IS300 е 2JZ мотора който е в най тъпата модификация. Тоест дори да искаш да го напомпаш няма да ти се получи лесно.

Аз бих заложил на хондата или къстъм IS200 с чарджър/турбо
п.п Проблема на IS300 както и на IS200 е бомбастичният разход . Едно време не са мислели много за екологията :D

бТВ - Аз бих погледна и Subaru Impreza WRX или STI .
Eaton M62 | 165mm pulley | 1zz injectors | Tein Street basis z coilovers | FCD | Holyman Bypass | FUEL Return line

Потребителски аватар
loxs

Мнениеот loxs » 19 юни 2017, 17:18

Съгласен съм като цяло с аргументите... и затова и съм леко шах с пешката и не знам какво да правя.
Някои от тези неща имат "лечение", разбира се:

mtrx написа:Source of the post 5.Вътре интериора за мен е ужасен .

Има някои модификации, които са доста добри. Пример:
bmw-better-interior.jpg

Да не говорим ако ме налегне глупостта и взема Alpina - техните текстилни интериори са може би най-добрите изобщо, които съм виждал.

Хондата, честно казано ми се вижда прекалено скъпа спрямо това, което е (сравнена с BMW-тата отива в ценовия диапазон на Alpina)

Subaru като цяло ги уважавам, но вече не искам кола с двигател, който е пред предните гуми. Това налага конструкция в която предните гуми биват изнесени много назад и така няма място за краката ми (пък аз съм дългуч). Точно този проблем го имах на Аудито си и това е една от причините да се разделя с него.

Потребителски аватар
loxs

Мнениеот loxs » 19 юни 2017, 17:37

Ето интериора на алпина, за който говоря:
Alpina interior.jpg

Разбира се, парите са едни други... и крадците много ги обичат :D

Потребителски аватар
mtrx

Мнениеот mtrx » 19 юни 2017, 18:43

Самия факт че бай ти немец е решил да спести малко жици и да сложи управлението на прозорците на средната конзола за мен е равносилно на супер скапан интериор.

IS-а е малка кола. Точно толкова колкото и една импреза.
Общо взето са доста стари всичките така или иначе. Не знам какъв ти е бюджета но БМВ-то поне ще ти е евтино
Eaton M62 | 165mm pulley | 1zz injectors | Tein Street basis z coilovers | FCD | Holyman Bypass | FUEL Return line

Потребителски аватар
loxs

Мнениеот loxs » 19 юни 2017, 18:57

На мен пък това конкретно винаги ми се е струвало супер добър дизайн и мега удобно.
Така бях привикнал към тези контроли когато карах 320d-то си, че до ден днешен псувам всички други коли.

Иначе, бюджетът и аз не знам какъв ми е още... Със сигурност няма да я купувам за да спестя пари :). Просто искам да получа смислена (и с добро съотношение цена/качество) втора кола. RX-ът ще си остане основната такава.

Потребителски аватар
mtrx

Мнениеот mtrx » 19 юни 2017, 19:07

По скоро не си взимай Лексус IS първа генерация :D

Потребителски аватар
Petkov
Регистриран: 03 юли 2013
Автомобил: IS 250

Мнениеот Petkov » 19 юни 2017, 20:27

Nissan 350Z ? :D

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Мнениеот Tin4ou » 19 юни 2017, 21:18

Аз от няколко месеца се заглеждам за някоя "съндей кар" и минах през същите дилеми като автора (като изключим БМВ изцепките). В крайна сметка се спрях на Toyota MR2 W30. Това ще е колата, сравнително евтина за спортен автомобил, под 1000кг с приличен вървеж и най-важното - изключително приятна за шофиране заради задното и средно-пласирания двигател!!!

След като си се замислял за S2000, значи хубаво е и да погледнеш и този модел !
Изображение

Потребителски аватар
loxs

Мнениеот loxs » 19 юни 2017, 22:48

Petkov написа:Source of the post Nissan 350Z

Не знам нищо за тази кола, освен каквото пише в уикипедия.
Какви са предимствата и недостатъците в сравнение примерно с BMW 330 или защо не M3 (може би 350Z се доближава?)

Tin4ou написа:Source of the post Toyota MR2 W30

W20 ми изглежда драматично по-добре и фактът че не е кабриолет я прави още по-добра. Само тия повдигащи се фарове ще са голям PITA, ако трябва да стоят постоянно вдигнати и светещи през деня. Разбира се, не виждам много (или никакви?) причини да ги предпочета пред BMW 330i

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Мнениеот Tin4ou » 20 юни 2017, 08:09

Едно е да ги гледаш на картинка, друго е да ги обслужваш и поддържаш. Да, и на мен W20 ми е по симпатична, но това е автомобил от миналия век и ако изобщо намериш някоя в читаво състояние (съмнявам се), то ще трябва да дадеш маса пари като за два Лекса. W30 има "хард топ" също, така че не виждам какво те притеснява кабриолета. Проблема на дъртите коли е най вече ръждата. До колкото разбирам ти търсиш кола, с която да си правиш кефа от време на време, а не проект, който да седи в гараж и да се наливат пари до безкрайност.

П.П все още не разбирам какво се обсъждат тия БМВ та, всеки втори циганин кара такова с тюнинг... Mid engine разположението, килограмите и най-вече държавата на производство са достатъчно причини да не избереш някое изгърбено BMW пред тази кола :)
Изображение

Потребителски аватар
loxs

Мнениеот loxs » 20 юни 2017, 09:11

No offence, но аз не съм такъв фанатик като теб :).
Гледам на нещата доста по-реалистично. Това, че всеки има такава кола, изобщо не означава, че и аз не мога да я карам и да се кефя. При мен удоволствието не идва като се сравнявам с другите :)

Потребителски аватар
pdobrev
Регистриран: 15 май 2016
Автомобил: IS 220d

Мнениеот pdobrev » 20 юни 2017, 10:17

Колега, изглежда, че вече си взел решение, така че стъпвай смело на газта и взимай BMW-то! :)

Причините да не е БМВ колегите са ги описали по-горе, като както виждаш, най-голямата е данък обществено мнение. Това и на мен ми е основната причина да не търся / взимам БМВ, колкото и суетно и нерационално да звучи :) Втората най-основна причина е, че ги крадат адски много -- 2ма приятели се разделиха с БМВтата си миналата и по-миналата година. Та, ако не плащаш такъв данък и имаш къде да я държиш, или пък вземеш дърта бангия, дето по-малко ги гледат, си ти!

По този повод, имам един личен анекдот от семейството ми -- баджанак ми е супер големия фен на японския автопром. Цял живот само японец е карал като лична кола и всичкото немско е "немски кенеф" - тва БМВ-та или не дай си боже аудита, всичко. Е, хубаво де, но и той взе да си търси фън-кар и от негов колега му изпадна едно 318ti компакт. Пробва го, взе го и усмивката е от уши до уши като го кара. Като го питаме, какво стана с "немските кенефи" - "ами те всички са си кенефи, освен тази!"

Иначе аз лично съм доста вдхъновен от момчетата в тоя форум, които са си supercharge-нали is200-ките и мисля, че ако и когато стигна до фън кар, ще се ориентирам натам. Или пък ако трябва да е много фън кар nissan 200sx, само че трудно се намират.

Потребителски аватар
mtrx

Мнениеот mtrx » 20 юни 2017, 10:22

Не бе лошо няма в БМВ-то но
1.В зависимост от това къде паркираш ти заминава парктроника
2.Огледалата
3.Джантите
и т.н

Не е лош автомобил и в някои неща превъзхожда лексуса. Също така има голяма гама от двигатели както и много неща за доработка. Проблема е че като е често срещан се започва с липсите. Те например моята кола си е седяла отключена без никой да я пипне , както и без някакви специални гайки по джантите. Също така е и без аларма. Силно се съмнявам да паркираш във Фондови жилища и да си я намериш цяла ако е БМВ.

Относно каква ФЪН кола можеш да си вземеш без да я доработваш освен М3 друго "ФЪН" в БМВ-то не виждам.
330ci е хубав мотор но на висока цена. Отделно че не е чак толкова добър като параметри. Всичко по-малко за мен не си заслужава.

Тойота МР2 лично за мен е адски малък автомобил и освен ако не си някой гном не знам как ще се събереш. Същото е и конкурента на Мазда.
Хонда S2000 също не бих казал че е за големи хора .
Като цяло имаш труден избор.

А и честно казано в Лексус форум нямам идея какво друго очакваш да чуеш :D . Изконно тия немски кочини не ми харесват, но се опитвам да поддържам добрият тон. Като цяло аз бих се насочил към турбо автомобил с доказани параметри

В тия за мен Субаруто влиза с пълна сила. Също така и TSFI на Audi.

Честно казано не разбирам. Търсиш спортна кола с която да си правиш кефа или търсиш седан с който да се придвижваш от точка А до точка Б ?

Върни се в “Съвети и въпроси при покупка”